دکتر محمد نقی زاده

دیدن کسانی که زمانی طولانی فقط اسم­اشان را شنیدی، تصویرشان را دیدی یا از حاصل کار و زحمت­اشان استفاده کردی، همیشه جذاب هست. بعد از زمانی طولانی که با توجه به شنیده­ها، دیده­ها، خواندن­ها و ...و با استفاده از برداشت و قضاوت خاص و البته منحصر به فرد خود ذهنیتی از شخصی می­سازیم، وقتی با آن شخص روبرو می­شویم، این ذهنیت یا درست یا نزدیک به درست از کار در می­آید و یا اینکه نا امید کننده می­شود.

دکتر نقی زاده از آن کسانی است که آنچه من بعد از ملاقاتشان دیدم بسیار عالی­تر از ذهنیتی بود که در ذهن ساخته بودم. از دوره دانشجویی­ام اسم دکتر نقی زاده را شنیدم، بعدها بیشتر و بیشتر از ایشان شنیدم و وقتی در پاییز 2008 به عنوان اولین ایرانی مدال و نشان گنجینه مقدس را از امپراتوری ژاپن دریافت کرد، برای ما که به ژاپن و فرهنگش علاقمند بودیم، شدند یکی از بزرگان، یکی از قله­ها.

چند وقت پیش که یکی از دوستان قدیمی زنگ زد و پیشنهاد کاری را داد، به محض اینکه گفت کار زیر نظر دکتر نقی زاده است، بی هیچ شکی و بدون اینکه از شرایط و بقیه مسائل بپرسم، قبول کردم. یعنی پیش از هرچیز با خودم گفتم، با یکی از بزرگان ملاقات می­کنم و بدون اغراق باید اعتراف کنم این ملاقات برایم فوق العاده بود.

آخرین کتاب دکتر نقی زاده با عنوان « عصر سرمایه داری مالی ساختار قدرت و تجارت ریسک - » در انتخاب کتاب فصل بهار 89 شایسته تقدیر در حوزه اقتصاد انتخاب و مراسم تقدیر هفته پیش برگزار شد، که این فرصتی شد تا دو ساعتی به اتفاق دکتر نقی زاده و البته منصور در کتاب فروشی­های حول و حوش میدان انقلاب و البته بیشتر کتاب­فروشی­هایی که چاپ­های قدیمی می­فروختند، بگردیم که بسیار لذت بخش بود. کمتر می­شود امروزها با کسی بود که از گشتن در کتاب فروشی­های تنگ، آن هم در راهروهای تنگ و نمور ساختمان­های قدیمی خسته نشود که لذت هم ببرد. آن روز ما واقعاً از جستجوی کتاب لذت بردیم.

/ 10 نظر / 89 بازدید
فرشته پناهی

سلام و سپاس از اینکه بانی چنین آشنائی هائی برای مخاطبان وبلاگتان می شوید.هر چند که این آشنائی شاید در حد خواندن این پست و جستجو ی مقالات و نوشته های این بزرگوار در اینترنت باشد و به دیدار حضوری نرسد. برقرار باشید آقای ذاکری

فرشته پناهی

سلامی دوباره امیدوارم کامنت خصوصی من به دستتان رسیده باشد.

عباس

مبارک باشه آقای دکتر!

ماهی حوض

سلام استاد می دانم ادبیات ژاپنی خوانده اید ودر سطح بالا هایکو و شعر و ادبیات ژاپن را دنبال و ترجمه می کنید و نگاهتان به هایکو بسیار جدی ست وبا اجازه دعوتتان میکنم به خوانش هایکو ( یا هایکو واره ) هایم و می دانم باید خیلی بیشتر از اینها بدانم و بخوانم ولی دوست داشتم نظر شما را بدانم با تشکر و احترام

کاوه

سلام کاملا درک می کنم. دیدار با دکتر رجب زاده و صحبت با ایشون درباره بوشیدو هم برای من که از چند سال قبل تر شیفته این کتاب بودم هم درست همین طور بود.البته من به خوش سعادتی شما نبودم و این فرصت رو که می تونستم به عنوان یه واسطه ساده در خدمت ایشون باشم رو به خاطر بی تجربگی از دست دادم.همون طور که بودا می گه :جاروی استاد خوب بودن هم نعمتیه.با این حال تجربه فراموش نشدنی ایه. سلامت باشید.

عباس عشقی

فدرت خان سلام شب های سرد پاییزی تمام خواهد شد چرا یک سری به ما نمی زنی

زینب

سلام خیلی هیجان زده شدم وقتی این متن رو خوندم و واقعا عالی بود.