در کنار مردم ژاپن

من این افتخار را داشتم که چند هفته بعد از زلزله بم به عنوان مترجم گروه امدادی صلیب سرخ ژاپن به بم بروم و دو هفته آنجا باشم. آن زمان از نزدیک شاهد نگرانی و تلاش آن هیأت در بم بودم. دو سال بعد هم که برای چند ماه به ژاپن رفتم و مصادف بود با کریسمس و سالگرد زلزله بم، یکی از اعضاء آن گروه صلیب سرخ با من تماس گرفت و خواست تا در مورد وضعیت فعلی بم گزارشی تهیه کنم که آن گزارش به همراه بیان احساسات آن عضو گروه، در کریسمس و در مطلبی با عنوان « بم را فراموش نکرده ایم » در یکی از روزنامه های صبح ژاپن چاپ شد.

 11 مارس امسال ( 2011 میلادی ) ژاپن با بزرگترین زلزله در تاریخ این کشور روبرو شد که با سونامی متعاقب آن، بیش از سیزده هزار نفر کشته و بیش از 14 هزار نفر ناپدید در بر داشت. این زلزله خسارات بسیار زیادی به منطقه شمال شرقی ژاپن وارد کرد بطوریکه نائوتو کان نخست وزیر ژاپن از آن به عنوان بزرگترین بحران ژاپن بعد از جنگ بزرگ جهانی دوم یاد کرد.

از زمان جنگ جهانی دوم ،به هنگام اعزام سربازان به نبرد، زنان ژاپنی با سوزن دوزی پارچه ای سفید با نخ قرمز خورشید سرخ نماد پرچم را درست می کردند و بعد افراد زیادی با نوشتن بر روی آن، پرچم را به سربازان می دادند و اعتقاد داشتند که این پرچم حافظ آنها در میدان جنگ از گلوله های دشمن خواهد بود. تفکر مذهبی مبنی بر اینکه دعای چندین نفر زودتر اجابت خواهد شد در پس زمینه این کار قرار داشت.

به منظور ابراز همدردی با مردم ژاپن تصمیم گرفته شد تا در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، اقداماتی صورت گیرد. در مرحله نخست به منظور ابراز همدردی قرار شد پرچم این کشور در جایگاهی که به یاد قربانیان ژاپن درست می شود گذاشه شود تا کسانی که تمایل دارند با نوشتن و امضاء کردن بر روی پرچم ابراز همدردی کنند. تصاویر زیر از اجرای این برنامه در دانشکده است. این پرچم بعد از امضاء به سفارت ژاپن در تهران تحویل داده خواهد شد.

بالای این پرچم به زبان ژاپنی نوشته شده است: « در کنار مردم ژاپن »

 

یادبود قربانیان زلزله پا ژاپن در دانشکده مطالعات جهان

 

یادبود قربانیان زلزله پا ژاپن در دانشکده مطالعات جهان

 

یادبود قربانیان زلزله پا ژاپن در دانشکده مطالعات جهان

 

یادبود قربانیان زلزله پا ژاپن در دانشکده مطالعات جهان

 

/ 3 نظر / 267 بازدید
مصطفی دهقان

سلام جناب ذاکری عزیز من سه هایکو به شما میل زدم لطفا در صورت دریافت اونها بهم اطلاع بدین از طریق وبلاگم هم باشه ممنون میشم بسیار ممنون از تلاشهای ستودنی شما زنده باشی ای دوست

شکوفایی(مینا)

سلام جناب ذاکری. خسته نباشید. ممنون از زحماتتان. منتظر برنامه های بعدی میمانم. شکوفایی منتظر شماست.

Whoops, looks like something went wrong.