سینمای ژاپن؛ سه نگاه

هشتم و نهم و دهم آذر ماه 1389 از ساعت 16 تا 18 سه فیلم از سه کارگردان بسیار مطرح ژاپنی در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان نمایش داده خواهد شد.

8 آذر: خیابان عشق و امید  کارگردان: ناگیسا اوشیما

9 آذر: هانابی    کارگردان: تاکشی کیتانو

10 آذر: اوکوری بیتو    کارگردان: یوجیرو تاکیتا

ناگیسا اوشیما بی شک نابغه ای در سینمای ژاپن است. به شکستن خط قرمزهای مرسوم در جامعه ژاپن مشهور است و نگاهی بی پروا به معظلات اجتماعی مانند فقر و فساد و فحشاء دارد. خیابان عشق و امید را در سال 1959 ساخت و بعد از آن کارهای سینمایی و مستند زیادی ساخت که می توان به امپراتوری هوس و امپراتوری احساس اشاره کرد.

تاکشی کیتانو  یا تاکشی بیت در خارج از ژاپن به عنوان کارگردان سینما شناخته شده است اما در ژاپن او یک کمدین است مجری است نویسنده است خواننده است و حتی می شود گفت دلقک است. فیلم هانابی او ( هانابی یعنی آتش بازی اما این فیلم با نام تجاری هانابی در تمام جهان شناخته شده است. ) در سال 1997 جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را کشب کرد. این فیلم نگاهی خاص و البته آمیخته با طنز به جهان تبهکاران ژاپنی یاکوزاها دارد.

اوکوری بیتو به معنی کسی که فرد مرده را برای سفر به آن دنیا آمده می کند. برای او دعا می خواند و مرده را به زیباترین شکل می آراید و به طور کلی یاری دهند فرد متوفی برای سفر است. این فیلم داستان نوازنده ویلون سلی است که کارش را در توکیو از دست می دهد و بعد برای ادامه زندگی به زادگاهش یاماگاتا بر می گردد و آنجا اوکوری بیتو می شود. کارگردان این فیلم یوجیرو تاکیتا  و  محصول 200 است. این فیلم جوایز بین المللی بسیار زیادی را کسب کرده است که معروفترین آن جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی است.

آدرس دانشکده مطالعات جهان: امیر آباد شمالی - ورودی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران - دانشکده مطالعات جهان - طبقه چهارم - تالار حنانه -

ورود برای عموم آزاد است.

/ 3 نظر / 128 بازدید
روح الله مروی

سلام جناب آقای ذاکری مروی هستم دانشجوی 78 زبان ژاپنی سالها دنبالت بودم که کجایی و ازت خبری نداشتم که با لاخره به مرادم رسیدم. خیلی خوشحال شدم که چنین وبلاگی داری موفق باشی.همیشه ماه به ماه چک میکنم.و مستفید میشم

فرشته پناهی

کاش تهران بودم و می توانستم به تماشای این فیلم ها بنشینم.حیف که ساکن مشهدم

عباسعلی سپاهی یونسی

سلام قدرت خان دلمان برایت تنگ شده. از کارهای تازه چه خبر. شاید برنامه جفت و جور شد سری بیایم تهران. شاید به بهانه چاپ کتاب امیرکبیر که گفته اند یکی دو ماه دیگر از چاپ در می آید شاید به بهانه ای دیگر.شاید هم تو را در مشهد ببینم یا در یونسی درکویر.